Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2009

Μολδαβία - Ελλάδα 1-1... Ένα παιχνίδι λαθών

Η Εθνική πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς ερχόμεμη ισόπαλη 1-1 με τη Μολδαβία δεχόμενη στο 90’. Πλέον (μετά το 2-2 στο Λετονία-Ελβετία) ελπίζει για τη δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ. Σε σχέση με τον αγώνα του προηγούμενου Σαββάτου κόντρα στην Ελβετία, η Εθνική αυτή τη φορά παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο για να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλιών. Οπως ήταν λογικό, ο Ο. Ρεχάγκελ επέλεξε το 4-3-3, ενώ οι Καραγκούνης, Γκέκας, Σαμαράς και Τζιόλης ήταν τα νέα πρόσωπα της ενδεκάδας. Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς γνωρίζοντας ότι οι Μολδαβοί είναι δυσκολοκατάβλητοι, έχοντας στόχο το γρήγορο γκολ και τον αιφνιδιασμό. Το γκολ ήρθε. Μέχρι να έρθει, η Ελλάδα ήταν συνεχώς μπροστά, είχε την κατοχή, είχε και τις φάσεις, αλλά έδειχνε ότι δεν μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Επρεπε να φτάσουμε στο 33' για να πανηγυρίσουμε. Η φάση ξεκίνησε από τον Κατσουράνη, ο οποίος έδωσε στον Σπυρόπουλο, αυτός δοκίμασε το δυνατό σουτ, με τον Γκέκα να βάζει το πόδι του τόσο όσο χρειαζόταν για να καταλήξει η μπάλα στο βάθος της εστίας των γηπεδούχων. Το γκολ αυτό έδιωξε κάθε σκιά από το ματς, αφού είναι αλήθεια πως μέχρι το 0-1 δυσκολευόμασταν στο να βρούμε τον κενό χώρο για να δημιουργήσουμε κάποια ευκαιρία της προκοπής. Είναι χαρακτηριστικό πως ένα καλό σουτ του Κατσουράνη στο 5' ήταν η μοναδική στιγμή που ανησυχήσαμε τον τερματοφύλακα των Μολδαβών. Το καλό βέβαια ήταν πως η Μολδαβία ήταν ανύπαρκτη μπροστά. Ενα σουτ, το πρώτο της στο ματς, λίγο μετά το 0-1 του Γκέκα ήταν η πρώτη φάση στα καρέ του Χαλκιά. Από κει και πέρα το χάος. Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 55' δεν είδαμε κάτι διαφορετικό. Ιδια, μονότονη μερικές φορές, εικόνα με την Ελλάδα να έχει την κατοχή της μπάλας και τους Μολδαβούς να είναι 10 πίσω από την μπάλα καταστρέφοντας το όποιο παιχνίδι μας. Στα υπόλοιπα λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και σε συνδυασμό με την πτώση της δικής μας απόδοσης, το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και ενδιαφέρον. Οι Μολδαβοί κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, βγήκαν μπροστά και απείλησαν τον Χαλκιά, με κορυφαία ευκαιρία αυτή του δοκαριού με τον Καλίνσους, για το 1-1. Η Ελλάδα έπαιζε με τη φωτιά, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο από το 0-1 και το παιχνίδι είχε πλέον χιτσκοκική τροπή, αφού με αυτό το εύθραυστο αποτέλεσμα ο κίνδυνος χαθεί το πλεονέκτημα από το γκολ του Γκέκα ήταν εμφανέστατος. Μάλιστα, θα ήταν κρίμα να χάσουμε τους τρεις βαθμούς από τη στιγμή που την ίδια ώρα οι Λετονοί έκοβαν βαθμούς από την Ελβετία. Ο Αμπρόνιτς δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου παραβίασε την εστία του Χαλκιά και οι διεθνείς έτρεχαν στα υπόλοιπα, λίγα, λεπτά να σώσουν την παρτίδα.

Το 1-1 ήταν καταδικαστικό κυρίως γιατί προήλθε από δικά μας λάθη και από τη δική μας αντιμετώπιση του ματς στο δεύτερο μέρος.