Παρασκευή 5 Ιουνίου 2009

Δια περιπάτου οι Λέικερς

Αν ο πρώτος τελικός του ΝΒΑ αποτελεί μία εικόνα από το κοντινό μέλλον, τότε οι Λέικερς μπορούν να αισθάνονται πολύ άνετα. Από την άλλη, το Ορλάντο θα πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά πράγματα αν θέλει να αποφύγει παρόμοιους εφιάλτες. Η άμυνα των Λέικερς έβγαλε εκτός αγώνα τον Ντουάιτ Χάουαρντ, ο Κόμπι Μπράιαντ ήταν σε... ημιαγρία κατάσταση και οι "λιμνάνθρωποι" δενδυσκολεύτηκαν να νικήσουν τη Μάτζικ με 100-75 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Το Ορλάντο άντεξε ουσιαστικά μιάμιση περίοδο, όσο δηλαδή ο Χάουαρντ έβρισκε τον τρόπο να ανοίγει την αντίπαλη άμυνα και ο Τούρκογλου να σκοράρει. Η Μάτζικ προηγήθηκε 33-28 στα μέσα του τρίτου δωδεκάλεπτου αλλά ένα σερί 10-0 έκανε το σκορ 38-33 και έκτοτε οι Λέικερς δεν την άφησαν να πέσει ξανά κάτω από το +4. Τουναντίον, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή (51-41) και οι Λέικερς συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς στο δεύτερο 24λεπτο…

Η άμυνα και ο Κόμπι
Η ομάδα του Λ.Α. παγίδεψε τον Χάουαρντ στα νταμπλ τιμ (πέτυχε μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς, ένα αριστερό hook στο ξεκίνημα του αγώνα!), έδωσε ελεύθερα σουτ στον Αλστον (και δικαιώθηκε), κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (55 έναντι 41) και για όλα τα υπόλοιπα… κανόνισε ο Κόμπι Μπράιαντ! Ο 31χρονος σούπερ σταρ… χόρευε στην επίθεση και ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους (είχε 36, μαζί με 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου!!!), την ώρα που το Ορλάντο έψαχνε λύσεις στην επίθεση και δεν έβρισκε.

Κάπως έτσι, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει συνεχώς, με το Ορλάντο να σουτάρει σταθερά στα πρώτα… άντα (30%) και τους Λέικερς να βρίσκονται διαρκώς πάνω από το 50%. Στο 30’ το σκορ έγινε 68-50, στο 34’ η διαφορά έφτασε το +25 (80-55) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αναρριχήθηκε στο +28 (88-60), για να μετατρέψει τα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα σε μία βαρετή διαδικασία…

Λ.Α. Λέικερς – Ορλάντο 100-75
Δωδεκάλεπτα: 22-24, 53-43, 82-58, 100-75
Λ.Α. ΛΕΪΚΕΡΣ: Μπράιαντ 40 (8/8β., 16/34σ., 8ρ., 8ασ.), Φίσερ 9, Μπάινουμ 9 (9ρ.), Γκασόλ 16 (8ρ.), Αρίζα 3, Οντομ 11 (14ρ.), Γουόλτον 9, Φάρμαρ, Βούγιατσιτς, Μπράουν, Πάουελ 3, Μπένγκα.
ΟΡΛΑΝΤΟ: Αλστον 6, Λι 7, Χάουαρντ 12 (10/16β., 1/6δ., 15ρ.), Λιούις 8 (2/10σ.), Τούρκογλου 13, Πιετρούς 14, Γκόρτατ 4, Νέλσον 6, Μπατί 2, Ρέντικ 3.